Mdent
« wstecz     Strona główna / Nowoczesna protetyka

Nowoczesna protetyka

W przypadku utraty zęba lub zębów niezbędne jest ich uzupełnienie. Dlaczego? Wiele zapytanych o to osób jako pierwszy powód podaje względy estetyczne. Drugim nie mniej ważnym, a niekiedy nawet ważniejszym powodem jest powstrzymanie zmian w jamie ustnej, które z czasem doprowadzają do utraty kolejnych zębów.
Opisuje to poniższy schemat.
 
 
konsekwencje nieuzupełnienia brakującego zęba
 
Sytuacja zaraz po usunięciu zębów
Stan mogący wystąpić już po kilku miesiącach, a z całą pewnością po kilku latach od usunięcia zębów

1. Na skutek przechylenia zębów w kierunku luki powstają pomiędzy nimi przerwy. Są one nieestetyczne oraz sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych dziąsła.
2. Wyzwalane podczas żucia pokarmów siły powodują przekrzywianie się zębów w kierunku luki. Zaburza się symetria uśmiechu.
3. Uciskana podczas jedzenia kość wyrostka zębodołowego (miejsce po usuniętym zębie) zanika, pociągając za sobą zanik dziąsła. Wykonane po pewnym czasie (rok do kilku lat) uzupełnienie, np. most, dla osiągnięcia pięknego, naturalnego efektu może wymagać zabiegu regeneracji kości.
4. Ząb dolny, na skutek braku kontaktu z przeciwstawnym zębem górnym, systematycznie wysuwa się do góry. Osłabia to jego utrzymanie w kości. Ząb staje się przeciążony, co doprowadza do jego silnego rozchwiania, a w konsekwencji do utraty.
5. Powstaje nieprawidłowy zgryz, który może doprowadzić do zmian w stawie skroniowo-żuchwowym – objawiają się one silnymi bólami głowy. Zostaje zaburzony kontakt szczęki i żuchwy. Kontakt przeciwstawnych zębów zmienia się z płaszczyznowego na punktowy. Zmniejsza się efektywność żucia.

Uzupełnienie brakującego zęba dokonuje się poprzez wszczepienie implantu (który spełnia rolę korzenia zęba) i wykonanie na nim korony porcelanowej (która odbudowuje część widoczną zęba) lub wykonanie mostu porcelanowego.

Gdy nie ma możliwości wszczepienia implantu, bądź wykonania mostu porcelanowego wykonuje się protezy szkieletowe, elastyczne, akrylowe lub złożone prace protetyczne takie jak protezy na teleskopach, zasuwach etc.

 

Mapa strony  |  Zakres usług  |  Nasz zespół  |  Referencje  |  Nasze prace  |  Kontakt

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013
Tytuł projektu: „Rozwój usług gabinetu stomatologicznego poprzez implementację innowacyjnej aparatury medycznej."

Całkowita wartość projektu 287 528,16 PLN
Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 148 527,66 PLN
Nazwa beneficjenta: m-dent Indywidualna Praktyka Lekarska Lekarz Stomatolog Michał Ryszard Palczak

Inwestujemy w rozwój województwa podkarpackiego

© 2011 m-dent.pl
realizacja: TiO interactive